Salon Aydınlatmasına Yönelik İpuçları

Evinizin salonu; kimliğinizi ve evinizin karakterini yansıtan önemli bölümlerden biridir. Dışarıdan gelen misafirleriniz salona girdiklerinde ilk izlenimlerini; salonunuzun genel dekorasyonu belirler. Dekorasyonun güzel olması kadar, bunu yansıtmak ta önemlidir. İçeri girildiğinde karanlık ya da çok aydınlık bir ortam varsa; misafir bundan rahatsızlık duyabilir ve farkında olmadan rahatsız edici bir salonunuz olduğu hissine kapılabilir. Bu yanlış anlaşılmaları doğru yöntemlerle çözebilirsiniz. Salonunuzu olduğundan güzel ve derinlikli göstermek için iyi bir aydınlatma yöntemine ihtiyacınız var. Öncelikle salon bölümünü yemek yemek için de kullanıyorsanız iki ayrı tavan aydınlatması kullanmalısınız. Oturma bölümünde daha gösterişli ve en az 3 kollu bir avize kullanırken; yemek bölümünde daha loş ve masaya yakın bir aydınlatma ürünü tercih etmelisiniz. Salonunuzun duvar rengi koyuysa ya da fazla girinti çıkıntı varsa en az beş kollu aydınlatma kullanmalısınız.

Kasvetli bir salon havasından kurtulmak için aydınlık dozu yükseltilmeli. Bunun dışında duvarda sergilediğiniz tablo, saat ya da aksesuarlara dikkat çekmek için led ya da spot ışıklar faydalı olacaktır. Hatta tavan aydınlatması yerine duvar diplerinde kullanılan led aydınlatmalar ortama bir loşluk verebilir. Bunun yanında lambader aydınlatmasıyla ve konsol üzerine yerleştireceğiniz abajurlar sayesinde derinlemesine bir aydınlık sağlamanız mümkün. Salonda aydınlatma çeşidinin fazla olması sizin için kolaylık sağlayacak. Yemek yerken, sohbet ederken, ya da sadece kitap okumak için farklı aydınlatmaları tek başına ya da bir arada kullanmanın keyfine varın!

Bir önceki yazımız olan Salon Aydınlatması Nasıl Olmalı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Check Also

2017 Lambader Modelleri

Lambader modelleri, farklı markalara göre sıralanabilir. Dekor amaçlı da kullanılan lambader modelleri, kitap okumak için …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*