Bebek Odası Dekorasyon Fikirleri

Bebek odalarının dekorasyonunda malzeme seçimi önemlidir. Çevreye ve sağlığa zararı olmayan malzemelerden oluşan parçalar kullanılmalıdır. Bunun için doğal ahşap, bambu ya da ladin, çam gibi malzemelerden oluşan; içinde kansorajen malzeme bulunmayan boyayla kaplı ürünler kullanılmalıdır. Bebek odalarının sade, bebek için güvenli ve rahat olacak şekilde dekore edilmesi gerekir. Oda; açık bir renge boyanabilir, istenirse fazla göz yormayan bir duvar kağıdıyla da kaplanabilir. Bebek beşiği, şifonyer ve gardolaptan oluşan mobilyaları tercih edebilirsiniz. Oda içinde kullanacağınız halı, tozu içine çeken türden olmamalı; daha ince ve antibakteriyel özellikte olmalıdır.

Beşiğin konumu da önemlidir. Pencerenin yanında olmaması uygundur. Odadaki ışığın da loş olması gerekir. Renk konusunda kız olursa pembe, erkek olursa mavi sınırlamasına kapılmadan; çocuğunuzun hayal gücünü geliştirecek, onun da iyi hissedeceği tonlar tercih edebilirsiniz. Turuncu veya yeşil rengin uyumundan yararlanabileceğiniz gibi, ışıl ışıl bir sarı da tercih edebilirsiniz. Mobilyaları renkli tercih etmek istiyorsanız, duvar rengini çakıl taşı rengi gibi açık bir ton seçmelisiniz. Peluş oyuncaklar bebek odası dekorasyonlarının vazgeçilmez aksesuarlarındandır. Bunun dışında bir konsept belirleyerek o yönde aksesuarlarla da bebek odasını güzelleştirebilirsiniz. Minik bir çadır, yer minderleri ile şirin bir oda oluşturabilirsiniz. Oda içinde paravanla ayırdığınız bir oyun köşesi oluşturabileceğiniz gibi, bir sedir ve kitaplarla masal okuma köşesi de yapmanız mümkün. Ayrıca, eşyaların duvara monte edilmesi güvenli açısından oldukça önemlidir.

Bir önceki yazımız olan Araba Desenli Çocuk Odası Halı Modelleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Check Also

Organik Kumaşlar ve Çevre Dostu Eşyalar 

Küçük Çocuk Odası Dekorasyon Fikirleri

Çocukların yatak odalarında çok fazla zaman geçirmeleri sürpriz değil. Küçük Çocuk Odası Dekorasyon Fikirleri Bebek Odası Dekorasyon Modelleri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*