Bebek Odası Dekorasyonları 2016

Öncelikle, dekorasyonun ne anlama geldiğini anlamak ve bilmek lazım. Yaşayacağımız mekânların kullanım amaçlarına göre zevk, renklerin uyumlu kullanımı ve mobilya ve dekorasyonun uygulandığı mekâna göre işlevsel şekillerde sanatsal ve kişisellik ön planda tutularak tasarlanmasına dekorasyon denir.

Bebekler dünyaya geleceği haberini aldığımız andan itibaren çok önemli bir yer kaplar hayatımızda. Hayatımızın odak noktası olurlar; yiyeceğimiz yemekten oturduğumuz alanın konforuna, mutfağımızdan banyomuza kadar evimizin ve hayatımızın başköşesine kuruluverirler.

bebek-odasi-dekorasyonlari

Onların bize en yakın ve yardımımıza en fazla ihtiyaçları oldukları bu dönemlerde güvenlik, hijyen, konfor, kullanış bakımından en iyi koşullarda uyumalarını isteriz. Geceden sabaha kadar huzur içinde ve sakin bir ortamda uyumları gelişim ve büyüme açısından çok fazla önemlidir. Gelin bu küçük hanım ve beylerin odalarını düzenlemekte izleyebileceğimiz adımlara bir bakalım:

BEBEK ODASI DEKORASYONLARI;

A) Hijyen

B) Renk Uyumu (duvar, mobilya, halı  )

C) Işıklandırma

D) Konfor ve Güvenlik

A) Hijyen: Bebekler için hijyen çok önemlidir. Yatak odasının güneş ışığının girmesi en önemli doğal hijyendir. Yatak odasının güneş almasına dikkat etmeliyiz. Yatak odalarının doğu cephesine bakması önemlidir.

İmkanımız doğrultusunda doğu cephesine bakan odaların yatak odası yapmalıyız. Bununla birlikte odanın içine kullanacağımız mobilya, duvar boyası ya da duvar kağıdı ve halı gibi alerjen barındırma olasılığı yüksek dekorasyon malzemelerinin organik ve hijyen bakımından kullanışlı olmalarına dikkat etmeliyiz.

cilek-bebek-odasi-dekorasyonlari

Bu seçeceğimiz ürünlerin tabi ki maliyet olarak bir külfeti olacaktır: ancak bebeğimizin o küçücük bedenine girebilecek olan bakteri ve alerjenlerin onun üzerinde yaratacağı külfet kadar ağır olmayacaktır bu. Bebek odasında kullandığımız bütün malzemelerin organik temizlenebilme özelliğinin olması ve kullanım açısından hijyenin ön planda olmasına dikkat etmeliyiz.

B) Renk Uyumu: Odanın renk uyumu içerisinde olması bebeğimizin huzurlu ve sakin bir ruh halinde olabilmesi gelişimi açısından çok önemlidir. Odanın sakin, pastel renklerde olması ve aksesuar kullanımının en aza indirilmesi hem bebeğimizin gözünü yormayacak hem de ruh halini dinginleştirecektir.

C) Işıklandırma: Hijyende olduğu gibi doğal güneşin girmesi hem hijyen hem de ışıklandırma için büyük bir avantaj olacaktır. Bebeğimiz gece uyurken ışıklandırmanın yukardan olması onu rahatsız etmeye yetecektir. Bunun için ışıklandırmanın rahatsızlık verici ve doğrudan bebeğimizin üzerine vuracak şekilde tavandan olmaması gereklidir. Loş bir ortamın biz erişkinlerin üzerinde bile rahatlatıcı bir etkisi olduğunu göz önünde bulundurursak bebeğimizin huzurlu ve rahat bir şekilde uykuya geçişini oldukça kolay bir hale getirecektir.

D) Konfor ve Güvenlik: Diğer bu ana başlıklardan başka dekorasyon yaparken genel olarak dikkate almamız ve uymamız gerekenlerden bazıları şunlardır. Bebeğimizin yatak odasının olabildiğince sessiz bir oda seçilmesi, yapılanabiliyorsa ses izolasyonu yapılmasına dikkat etmek ya da ses izolasyonlu bir oda seçilmesi.

sade-bebek-odasi-dekorasyonlari

Konfor ve güvenlik konusunda bir diğer gereklilik ise yatak odasındaki mobilyaların sivri köşeli olmamalarına dikkat etmektir. Mobilyaların sivri köşeli olması sıkıntı yaşatabilir. Başka bir sıkıntı ise mobilya ve diğer gereçlerin sabit olmasına dikkat etmeliyiz. Bebeğimiz herhangi bir oyun halinde üzerine düşme ihtimalini ortadan kaldırmalıyız bütün tasarımları ve düzenleri bebeğimizin güvenliği ve konforu için yapmalıyız.

Eğer tüm bu adımlar ışığında dekorasyonun yapımında sıkıntı yaşanıyorsa uzman kişilerden yardım alınması en doğru çözüm yöntemi olacaktır. Sizin ve hayatınızın yeni başrolü prens ve prensesleriniz için gerekli her şeyi sizin imkan ve zevkinize göre hijyen, renk uyumu, ışıklandırma, konfor ve güvenliği ön planda tutarak güzel bir ortam hazırlayacak iç mimarlara güvenmek iyi bir seçenek olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Bilinçli Yetişkinler için Bebek Odası Önerileri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Check Also

Organik Kumaşlar ve Çevre Dostu Eşyalar 

Küçük Çocuk Odası Dekorasyon Fikirleri

Çocukların yatak odalarında çok fazla zaman geçirmeleri sürpriz değil. Küçük Çocuk Odası Dekorasyon Fikirleri Bebek Odası Dekorasyon Modelleri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*