Çalışma Odası Dekorasyon Fikirleri

Çalışmalarınızı yaptığınız ortamlar sade, kalabalıktan uzak, çok renk cümbüşü olup göz yormayan ama bunaltıcı bir havada barındırmayan şekilde dekore edilmeli.

Konsantre bozan aksesuarların bulunmadığı, dikkat dağıtacak etmenlere uzak bir oda olmalı burası ki çalışmalar en verimli şekilde yerine getirilebilmeli.

Çalışma odasının hava alma durumuna dikkat edilmeli ve pencerelerine uygun stor perdeler kullanılmalı bence. Odanın büyüklüğüne uygun bir aydınlatma aracı seçilerek yeterli ışığın olması sağlanmalıdır. Tabi ki ayrıca çalışma masası üzerinde bir tane masa lambası bulundurulması daha iyi olacaktır.

Çalışma odasında en çok kullanılan ve kullanımından en çok yarar beklenilen eşyalar da çalışma masası ve sandalyesidir. Masanın büyüklüğü ideal boyutlarda olmalıdır.

Çok küçük olursa rahat çalışma oranı en aza inerken çok büyük olması durumunda da kişi masa üzerindeki eşyalara ulaşımda zorlanacaktır. Masanın yüksekliği kişiye göre değişebilecek tabi ama kişiyi zorlayacak şekilde olmamalıdır. Masada gereksiz aksesuarlar, yer kaplayan gereksiz cisimler olmamalı, çalışacak kişiye kolaylık sağlayacak çalışma malzemeleri bulunmalıdır. Düzeni kolaylıkla sağlayabilmek için de masada ıvır zıvırı içine koyabileceğimiz küçük çekmeceler olabilir.

Çalışmalar yapılırken oturulduğunda rahatsızlık vermeyecek bir sandalye seçilmeli, yüksekliği de masanın yüksekliğiyle orantılı olmalıdır. Sandalyenin arkası çok fazla arkada olup kişiyi uyku pozisyonuna geçirmemeli ayrıca dik durmasına destek verecek yapıda olması gereklidir. Odada kişinin çok yorulduğu an da biraz dinlenebileceği de bir koltuğa yer verilebilir. Yalnız bu masanın önünde değil arka tarafında olmalı ki kişiyi psikolojik olarak dinlenmeye itmesin.

Bir önceki yazımız olan Dekorasyonda Renk Uyumu Nasıl Olmalıdır ? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Check Also

Organik Kumaşlar ve Çevre Dostu Eşyalar 

Küçük Çocuk Odası Dekorasyon Fikirleri

Çocukların yatak odalarında çok fazla zaman geçirmeleri sürpriz değil. Küçük Çocuk Odası Dekorasyon Fikirleri Bebek Odası Dekorasyon Modelleri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*