Dekorasyonda Kırmızı Desenler

Dekorasyon çağdaş insanın en çok önemsediği konulardan biridir. Gerek ev dekorasyonu, gerek iş yeri ve ofis dekorasyonları, gerekse mağaza dekorasyonları görselliğe hitap ederek insan yaşamıyla uyum içinde düzenlenir. Bu uyumda en önemli unsurlar renk, desen ve bunların birbiriyle olan ahengidir. Dekorasyonda öncelikle göze sonra ruha hitap etmek gerekir.

Dekore edilecek mekanda iddialı bir konsept gerekiyorsa dekorasyonda kırmızı desenler tercih edilebilecek bir seçenek olabilir. Bu hususta dikkat edilecek diğer kriterler, mekanın ferahlığı veya karanlık oluşu, ne için kullanılacağına bağlı olarak diğer renklerle yapılacak kombinlerdir.

Mutfakta Kırmızı Etkisi

Kırmızı renk dinamik bir renktir. Bu yüzden mutfakta kullanmak doğru bir tercih olmakla birlikte abartıya kaçmamak gerekir. Hareketin ve doyumun mekânı olan mutfak kırmızı renge boğulmadan uyumlu bir renkle eşleştirilirse göze ve ruha hitap eder. Mutfağa kırmızının yanında eşlik edecek en uyumlu renkler, siyah, beyaz ve gridir. Ayrıca üç rengin bir arada kullanılması durumunda da doğru uyum yakalanabilir. Mutfak ışık alan aydınlık bir alandaysa kırmızının yanında rahatlıkla siyah renk kullanılabilir. Örneğin siyah tezgâha, beyaz mutfak dolapları eşlik edebilir; kırmızı duvar karoları ve halıyla güzel bir uyum yakalanabilir.

Yatak Odasında Kırmızı

Kırmızı renk enerjik bir renk olduğundan yatak odası duvarları için pek uygun olmasa da halı, yatak örtüsü veya perde gibi gözü yormayacak alanlarda kullanılabilir.

Bir önceki yazımız olan Dekorasyonda Gri Tonları başlıklı makalemizde Dekorasyon, gri ve Renk uyumu hakkında bilgiler verilmektedir.

Check Also

Organik Kumaşlar ve Çevre Dostu Eşyalar 

Küçük Çocuk Odası Dekorasyon Fikirleri

Çocukların yatak odalarında çok fazla zaman geçirmeleri sürpriz değil. Küçük Çocuk Odası Dekorasyon Fikirleri Bebek Odası Dekorasyon Modelleri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*