Dekorasyonda Parke Seçimi

Evinizin dekorasyonu için seçtiğiniz tarzı belirleyen ve etkileyen pek çok obje mobilya mevcuttur. Seçimlerinizin doğru olabilmesi için hem tarzınızı yansıtabilmeli hem de en önemlisi bir birbiriyle uyum sağlayabilmelidir. Evinizde her şey uyumluyken kullanılan sıra dışı bir parça halı, perde, mobilya vb. bir seçin görüntünün bütünlüğünü seçmeye yetecektir. Bu sebeple dekorasyonda parke seçimi de hem görsel olarak hem de temizlik ve kullanışlılık açısından önemli bir detaydır.

Parke Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Parke seçiminde en önemli nokta rengi ve desenidir. Parkeler tek renk sade olabileceği gibi içinde dalga görüntüsü veren desenli gibi duran modelleri de vardır. Evinizi döşediğiniz renkler çok koyu ise parke açık renk seçilmeliyken eviniz çok açık renk tonlarına hâkimse parkeyi biraz daha koyu seçmeniz mümkündür. Bunun yanı sıra parke odanın büyüklüğüne ve küçüklüğüne göre de seçim yapılması gereken bir konudur. Örneğin eviniz çok küçükse odaları daha aydınlık ve geniş göstermek için muhakkak tek seçeneğiniz açık renk parkeler olmalıdır.

Parkelerin Temizliği

Parkeler koyu renklerde daha lekeli ve tozlu görüntü verebilir. Parkenin kalitesinden temizliğinin kolay olması da etkilenebiliyor iken açık renklerde lekeler ve tozlar daha iyi gözükeceği için temizliği de parkenin yapısı bozmayacak temizlik malzemeleriyle daha kolay hale gelmektedir. Eviniz ne kadar geniş ve ne kadar kaliteli bir malzeme arıyorsanız katlanacağınız maliyette bir o kadar artacaktır. Sudan çabucak etkilenmeyen, yapısı hemen bozulmayan ve kullandıktan bir süre sonra kalkıp aralarında boşluklara ve rahatsız edici gıcırtı sesleriyle karşılaşmak istemiyorsanız eğer sizi memnun edecek kaliteli malzemeyi ve ona uygun fiyatları tercih etmeniz, sonrasında yaşayacağınız sorunları en aza indirgemek açısından önemlidir. Evinizin ve temizliğin en hassas olduğu parkeler için doğru seçimlerle doğru kararlar vermeniz en doğrusu olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Tekzen Modern Halı Modelleri başlıklı makalemizde modern halı modelleri, tekzen ve tekzen modern halı hakkında bilgiler verilmektedir.

Check Also

Organik Kumaşlar ve Çevre Dostu Eşyalar 

Küçük Çocuk Odası Dekorasyon Fikirleri

Çocukların yatak odalarında çok fazla zaman geçirmeleri sürpriz değil. Küçük Çocuk Odası Dekorasyon Fikirleri Bebek Odası Dekorasyon Modelleri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*