Evi Dekore Ederken Nereden Başlanır ?

Ev dekorasyon süreci zahmetli, stresli, yorucu ve çoğu zaman kafa karıştırıcı bir süreçtir. Neyi nereye koymalı nasıl ve nereden başlamalı dönüp dönüp başa sarmamak için nasıl bir sıra takip edilmeli. İşte size işlerinizi kolaylaştırıp size zaman kazandıracak bir kaç küçük tavsiye;

– Dekorasyona başlamadan önce en önemli şey dekore edeceğiniz alanın tamamı ile mobilyaların yerleştirilmesine hazır hale getirilmiş olmasıdır. Tadilat tamirat, boya badana ve temizlik işlemleri tamamlanmış olmalı. Aksi halde bu tür işler sonradan size zorluk çıkartacak ve hatta başladığınız noktaya geri dönmenize neden olabilecektir. Mobilyalar taşındıktan sonra bu tür işler cidden daha yorucu ve zaman kaybettirici olur.

– Mobilya seçimleriniz tamamlandı alanınız dekorasyona hazır ise takılacak perde varsa işe bunları takmakla başlayabilirsiniz.

– Önce prizlerin yerlerine göre elektronik aletleri yerleştireceğiniz üniteleri taşıyıp sabitlemeli ve sonrasında elektronik aletlerinizi de yerleştirerek yavaş yavaş alanımızı şekillendirebiliriz.

– Hemen ardından ise ana mobilyaları taşıyıp yerleştirmeye geçebilirsiniz (Koltuk takımı, masa, sandalye, dolap v.b)

– Ana mobilyalarımız da yerleştikten sonra sıra yerlere geldi. Halı v.b herhangi bir ürün kullanacaksanız bunları da ana mobilyaları yerleştirdikten sonra koyabilirsiniz. Tabi duvardan duvara halı v.s kaplatacaksanız bu durumda temizlikten sonra ki ilk işiniz bu olmalı.

– Son olarak ufak detaylara sıra geldi. Artık çiçekleriniz biblolarınız, süsleriniz, sehpa v.b küçük detaylarınız yerine yerleşmeye hazır. Duvarlarınıza tablo ve fotoğraflarınızı süslerinizi asabilir, eşyalarınızı yerleştirebilirsiniz.

Bu şekilde planlı ve sıralı gittiğiniz taktirde dekorasyon işinizin ne kadar kolaylaştığına siz bile inanamayacaksınız.

Bir önceki yazımız olan Dekorasyonda Renk Uyumu Nasıl Olmalıdır ? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Check Also

Organik Kumaşlar ve Çevre Dostu Eşyalar 

Küçük Çocuk Odası Dekorasyon Fikirleri

Çocukların yatak odalarında çok fazla zaman geçirmeleri sürpriz değil. Küçük Çocuk Odası Dekorasyon Fikirleri Bebek Odası Dekorasyon Modelleri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*