Her Darlığın Bir Genişliği Vardır

Türkiye’de birçok müteahhittin; küçük yapması ile mutfaklar bayanların en çok zaman geçirmesi gerektiği yer olmasına karşın, en az zaman geçirdiği mekânlar haline gelmektedir. Peki, bu alanları geniş görünümlü, kullanışlı ve aile fertlerinin mutlu bir zaman geçirerek yemek yiyeceği alanlara nasıl oluşturulur.

Öncelikle bir mutfağı mutfak yapan; buzdolabı, fırın, evye, davlumbaz, bulaşık makinesi, elektrik ev aletlerini ve dolaplar…. Mutfakta; dolap kapaklarını açabileceğiniz bir alanı hesapladıktan sonra bunların ölçülerini belirleyip mutfağınızın krokisini oluşturup demirbaşlarınızı bu çizim üzerinde oynamak ve kafanıza uygun hale getirmeniz çok önemli ki geri dönüşü olmayan yola girmeden önce son çıkış olacak bir uygulama içine gireceksiniz. Kafanıza uygun hali alan çizimi ya bir marangoza yâda bir hazır mutfak şirketine başvurarak uygulamaya geçirebilirsiniz. “Sınırlarınız sadece hayalleriniz kadar” olduğunu unutmayın lütfen.

dar-salon-dekorasyonu

Sizi kısıtlamayacak şekilde olabildiğince dolap her zaman sizin işinizi görecektir. Mutfak en fazla ıvır zıvırın yer aldığı ev bölümlerindendir zira.  Dolapların, çekmecelerin içine büyük yapı marketlerde, internette vb… yerlerde bulabileceğiniz, Organizer ürünler ile hayal edemeyeceğiniz rahatlığı sağlayabilirsiniz. (Evye Organizeri, Raf Organizeri, Tencere Kapakları Organizeri, Tava Organizeri, Çekmece Organizeri gibi birçok ürün mevcut)

Mutfakta yemek yemeği seviyor ama alanınızı daraltan masalardan kurtulmakta artık problem değil. Anlaşacağınız; marangoz ve hazır mutfak firmasına tarif ettiğinizde sizlere bu masadan yapacaklardır, Zira bu dönemlerde çok kullanışlı bir masa çeşidi. Nasıl mı? ; Kullanışlı bir dolap tasarımının uygun bir yerine katlana bilen mutfak masası tarzında çalışan bir masa uygulaması ile hem dolap hem de masanın kapanan tablasının arkasında kalan bölüme de kavanozlarınızı, turşu ve reçellerinizi koyabileceğinizi bir alan ve en önemlisi bir masanız olmuş oluyor.

dar-yemek-masası-tasarımı

Mutfak tezgâh arası boru üzerine takılacak envaı çeşit aparatlar sizin mutfakta keyifli zaman geçirmenize yardımcı olacaktır. Yine yapı marketlerden ve internetten ulaşabileceğiniz bu malzemeler; baharatlık, kaşık – çatallık, tabak koyma aparatı, Folyo – Havlu Kâğıt – Streç Film‘lik gibi birçok aparatı mevcut.

Son olarak; Yer döşemenizde mutfak dolaplarınızla karşıtlık yaratacak bir renk seçerek mutfağınızı ön plana çıkarabilirsiniz. Tabi bunlardan en önemlisi; kendi boyunuza ve fiziğinize uygun bir mutfak yaratmak aslında. Unutmayın “Yaratıcılık, var olan en büyük başkaldırıdır.”

Bir önceki yazımız olan Dekorasyonda Renk Uyumu başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Check Also

Organik Kumaşlar ve Çevre Dostu Eşyalar 

Küçük Çocuk Odası Dekorasyon Fikirleri

Çocukların yatak odalarında çok fazla zaman geçirmeleri sürpriz değil. Küçük Çocuk Odası Dekorasyon Fikirleri Bebek Odası Dekorasyon Modelleri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*