?????????????????????????????????????????????????????????

Okuma Köşesi İçin Dekorasyon Fikirleri

Okuma köşesi yapmak birçok insanın hayalidir. Bu köşeyi oluştururken ilk olarak dikkat etmeniz gereken hangi odaya okuma köşenizi yerleştireceğinizdir. Eğer ev dışında, bahçenizde ya da balkonda bu köşeyi yapacaksanız hamak güzel bir fikir olabilir. Rahat ve konforlu bir hamakta kitap okumak oldukça güzel bir deneyim olabilir. Eğer salonunuzda okuma köşesi oluşturmak istiyorsanız ilk olarak salonun geri kalanından daha uzak bir köşe seçin. Bu durum odaklanmanızı daha çok artıracaktır. Köşenizde koltuk ya da yastıklar kullanabilirsiniz. Floresan ampuller yerine uzun köşe abajurları ya da masa başı okuma lambaları tercih etmeniz daha çok önerilir.

Bu köşenin salonun geri kalanından ya daha az ya da daha çok ışık alması gerekebilir. Bu nedenle ya pencere kenarında ya da pencereden en uzak köşede olması uygun olacaktır. Eğer pencere kenarında bir okuma köşesi yapmayı tercih ederseniz, pencere önüne bir pervaz yaparak çay ya da kahve koyacak ya da kitaplarınızı sıralayacak bir köşe de yapabilirsiniz. Eğer okuma köşeniz çalışma odanızda olacaksa çalışma masanızdan uzak bir yerde olması sizin odaklanma kapasitenizi artıracaktır. Yatak odasında ise okuma köşenizin sırtınız yatağa dönük olacak şekilde dizayn edilmesi gerekir aksi halde yatak ile okuma arasında bir bağdaşım yaparak hem okuma hem de uyuma problemleri yaşamanız ortaya çıkabilir. Okurken ayaklarınızı uzatabileceğiniz ufak bir koltuk bölmesi ya da ayak yastığı yapmak da oldukça işe yarayacaktır.

Bir önceki yazımız olan Dekorasyonda Renk Uyumu Nasıl Olmalıdır ? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Check Also

Organik Kumaşlar ve Çevre Dostu Eşyalar 

Küçük Çocuk Odası Dekorasyon Fikirleri

Çocukların yatak odalarında çok fazla zaman geçirmeleri sürpriz değil. Küçük Çocuk Odası Dekorasyon Fikirleri Bebek Odası Dekorasyon Modelleri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*