ALAS
1
123

Dekorasyonda Halı Modelleri

11

Halı; pamuk, kıl, ipek, yün iplikler ile oluşturulan bir tür yaygındır. Yere serilmesi en bilinen kullanış özelliği olmakla beraber, mobilya üzerine ya da duvara da halı serilebilir. Ana vatanı Orta Asya olan halı genellikle hav yüksekliğinde kısa ve sık dokunur. El yapımı olanları adeta bir sanat eseridir. Bazı iç mekânlar için geçmiş zamanlarda duvardan duvara örülen halılar günümüzde tarihi eser olarak sergilenmektedir. Tarihi insanlık tarihi olarak eski olan halıların dekoratif olarak kullanılması da en az o kadar eskidir. Göçebe olan Türk halkı halıları yerde kullandığı gibi oba ve çadırlarının duvar kısımlarında da halı kullanarak yaşam alanlarına şık ve asil bir görünüm kazandırmışlardır.

Geçmişte Günümüze Dekorasyonun Olmazsa Olmazı

13

İlk çağlardan günümüze halılar dekorasyonun en önemli parçası olmuştur. İnsanların bu talebi piyasayı canlandırmakta ve birbirinden farklı halı modelleri halka arz edilmektedir. Çok beğenilerek alınan bir koltuk takımı yanlış seçilmiş bir halı yüzünden sonradan gözünüze hoş gözükmeyebilir. Halı yaşam alanını ön plana çıkaran, şıklığına şıklık, asaletine asalet katan bir eşyadır. Yaşam alanınızın zemininde kullanacağınız halı modelini eşyalarınızla uyum içinde olması gerekir. Birbiriyle uyum içinde olan eşyalar yaşam alanınızda keyifli vakit geçirmenizi ve rahat etmenizi sağlar. Örneğin; küçük evinizde mobilyalarla ve oturma grubuyla uyum içinde olan bir halı evinizi olduğundan daha büyük gösterebilir. Kısa bir araştırma yaparak evinize yakışacak halı modellerine ulaşabilirsiniz.

15

Bir önceki yazımız olan 2017 Festival Halı Modelleri başlıklı makalemizde festival halı modelleri, halı ve halı modelleri hakkında bilgiler verilmektedir.

1234

Check Also

Çocuk Odası Perde Modelleri

11 Çocuk odası için perde seçeneklerinde perdelerin deseni, rengi, dokusu, yumuşaklığı, kolay temizlenebilmesi gibi özellikler …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

12