Dekorasyonda Mutfak Aydınlatmasının Önemi

Mutfak evin en çok zaman geçirilen bölümüdür. Mutfağın rahatlığı, dolapların kullanışlı olması, dekorasyonu kadar aydınlatılması da önemlidir. Mutfak aydınlatmasında seçilen dekorasyon detayları en çok yanlış seçilenlerdendir. Kullanılan spot ışıklar artık her mutfak için önemli aydınlatma çeşitlerinden biri sayılır. Kullanışlı bölümleri daha iyi aydınlatmak için mutfaktaki dolapları yerleştirmeden önce en kullanışlı olan ocak, lavabo, yemek hazırlama bölümü yerleşimini belirlemek gerek. Priz yerlerini önceden belirlemek, spot ışıkların ve dekorasyonda kullanılacak lambaların yerini belirlemek daha doğru karar vermenize yardım eder.

Aydınlatmada Yapılan Hatalar

Çoğu mutfaklar yalnız tavanda bir avize ile aydınlatılır. Bu mutfak aydınlatılmasında yapılan en yaygın hatadır. Ortadan kenarlara yayılan aydınlık yeterli olmaz. Ocakta yemek yaparken veya tezgâh üzerinde iş gördüğünüz zaman kendi gölgeniz aydınlatmanın önünü keser. Bu nedenle aydınlatma tek bir yerde değil, en kullanışlı bölüm üzerinde olmalıdır.

Aydınlatmanı kendiniz ayarlayabileceğiniz sistem tercih ediniz. Gerektiği zaman parlak ışıkla mutfağı aydınlatın. Dekorasyonda mutfak aydınlatması evin diğer bölümleri kadar önemlidir. Mutfak aydınlatması için beyaz ışık tercih etmeniz tavsiye olunur. Sarı mat ışıklar mutfak aydınlatması için kullanılan en bariz hatalardandır.

Mutfak dolaplarınızı hazır dolaplar olarak değil, özel yapım dolaplarla donatacaksanız dolapların yapımı zamanı gömme aydınlatma sistemi tercih edebilirsiniz. Bu tür aydınlatma size enerji tüketimi açısından da yardımcı olur. Gerekli bölmelerdeki ışıkları isteğe göre kapatabilirsiniz. Mutfak dekorasyonunda tercih edeceğiniz lambalar, avizeler kolay çıkarılabilen olmalı. Gerektiği zaman rahat çıkarılan, rahat ampul değiştirme kolaylığı sağlayan ve en önemlisi rahat yıkanabilen ürünler mutfakta en çok tercih edilmesi gerekenlerdendir. Doğru seçilen ürünler mutfağınızı daha da rahat ve kullanışlı yapacak. Sonradan zorluk çekmemek için tercih yapmazdan önce uzmanlardan yardım alabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Tekzen Spot Aydınlatma Modelleri başlıklı makalemizde Spot Aydınlatma, Spot Aydınlatma Modelleri ve Tekzen Spot Aydınlatma hakkında bilgiler verilmektedir.

Check Also

Dekorasyonda Mutfak Düzeni

Mutfak oturma alanı, sigara içme alanı ve yemek pişirme, yemek yeme alanları olmak üzere değişik …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*