Mutfak Aydınlatması Nasıl Olmalıdır?

Kadınlar tarafından evin en çok kullanılan bölümlerinden biri de hiç şüphesiz mutfak bölümüdür. Mutfak bölümü evin dekorasyon ve döşeme işlemleri sırasında kadınlar tarafından özenli ve düzenli bir şekilde yerleştirilmektedir. Mutfakta kullanılacak olan günlük eşyanın yanı sıra mobilya, perde, yer döşemesi ve aydınlatmasına varana kadar hassas bir şekilde düzenlenir. Mutfak dekorasyonunda kadınların özen gösterdiği noktaların başında genellikle dekorasyon ürünleri gelse de aydınlatma gibi son derece önemli bir konu bazı noktalarda hafife alınmaktadır. Hâlbuki mutfak bölümleri evin salon veya oturma odaları kadar ışık alan bölümleri olmadığı için iyi bir şekilde aydınlatılması gerekmektedir.

mutfak-aydinlatmasi-nasil-olmalidirBu sebeple mutfak aydınlatmasının sorunsuz bir şekilde yapılabilmesi için ilk olarak evinizde bulunan mutfağın konumu, tezgâh düzeni ve kullanacağınız bölümleri iyi incelemeniz gerekmektedir. Klasik aydınlatma yöntemi olarak genellikle tek avize seçilerek yapılan aydınlatmanın sağlıklı olmadığını söylemek gerekir. Bunun için özellikle mutfak tezgâhında fazladan vakit geçirildiği düşünüldüğünde mobil akmasına veya tavan kısmına spot aydınlatmalar tercih edilebilir.

mutfak-aydinlatmasi-2016

Ayrıca yemeğin pişirildiği ocak üstünü de düşündüğümüz zaman yemeklerin sağlıklı bir şekilde pişip pişmediği, hazırlanması sırasında ve ocağın güvenli bir şekilde kullanılabilmesi sırasında aspiratör veya ankastre serilerinin aydınlatmalı olanlarından tercih edilmesi daha iyi olmaktadır. Ayrıca mutfağı büyük olan evlerde mutfak masası kullanılıyor ise, aile bireylerinin masa üzerinde yemek yemesi veya gün içerisinde gelen misafirlerin masa etrafından vakit geçirmesine binaen masa üzerinde abajur kullanılabilir.

Bir önceki yazımız olan En Güzel Mutfak Dekorasyon Önerileri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Check Also

Dekorasyonda Mutfak Düzeni

Mutfak oturma alanı, sigara içme alanı ve yemek pişirme, yemek yeme alanları olmak üzere değişik …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*