Mutfak Perdesi Nasıl Seçilir?

Perde dekorasyonda bütünlüğün sağlaması konusunda yaşam alanlarında kullanılan bir ev eşyasıdır. Perde seçiminde bulunurken kullanılacak olan alanın tarzına ve çizgilerine hitap edecek olan modeller seçilmeye özen gösterilmelidir. Peki, mutfak perdesi nasıl seçilir? Perde seçimi bir mekân için en önemli unsurlarından birini ifade eder ve mekânın ruhuna uygun renk ve desenlere sahip olmalıdır. Ancak söz konusu olan mekân mutfak olunca biraz daha farklı unsurlar dikkate alınmalıdır.

Mutfak Perdesi Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Mutfak perdesi nasıl seçilir?  Sorusunun yanıtı mekânda ışığı en etkili biçimde kullanmamıza olanak sağlayacak saydam tasarımları ön planda tutmaktır. Mutfak ev içerisinde en sık ziyaret edilen mekânlar olduğu için en doğal ışığın bulunması gereken alanlardır. Perde seçiminde ışık geçirgenliği fazla olan saydam modellerin tercih edilmesi mutfaktaki en doğal ışığı yakalama ihtimalimizi arttıracaktır.

Mutfakta kullanılacak perdenin hem ışık geçirgenliği kabul edilebilir standartlarda olan, hem mutfağın dekorasyon ruhunu yansıtacak nitelikte hem de kullanımı temiz ve rahat olan kısa modellerden seçilmesi yerinde olacaktır. Küçük mutfaklarda açık renk perde kullanımı mekânın geniş görünmesine katkı sağlaması bakımından daha akıllıca olacaktır.

Mutfak Perdesi Temizliği Konusunda Öneriler

Gün boyunca mutfakta yapılan çalışmalar ve hazırlıklar neticesinde açığa çıkan koku ve yağ partikülleri mutfak perdesinde birikerek zamanla perdenin kirlenmesine neden olur. Kolay temizlenebilir kumaşlardan yapılan perdelerin tercih edilmesi hanımların işini kolaylaştırmaya yardımcı olmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Kullanışlı Mutfak Çekmeceleri başlıklı makalemizde çöp kutusu çekmecesi, mutfak çekmeceleri ve Mutfak dolabı hakkında bilgiler verilmektedir.

Check Also

Dekorasyonda Mutfak Düzeni

Mutfak oturma alanı, sigara içme alanı ve yemek pişirme, yemek yeme alanları olmak üzere değişik …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*